Yatay bir açılış bekliyoruz.

  • 28.03.2008 10:01
Japon Nikkei Endeksi emtia fiyatlarında yaşanan yükselişe bağlı olarak %1.97 yükseldi. ABD borsaları teknoloji şirketlerine gelen satışlarla geriledi. Avrupa borsalarında yatay bir açılış bekleniyor. Anayasa Mahkemesi'nin vereceği karar öncesinde İMKB'de yatay seyrin sürmesi beklenebilir.
Euro dolar paritesi 1.5787, Dolar Japon Yeni paritesi 99.7, petrol fiyatları 106.9 dolar ve Altın fiyatları 950.8 dolar seviyelerinde bulunuyor.
Bugün gösterge tahvil bileşik faizinin %18.3-%18.6, USD kurunun 1.26-1.29 aralığında hareket etmesini bekliyoruz.
ABD’de bugün 14:30’da Kişisel Gelir (Şubat) Piyasa Beklentisi: %0.3, Kişisel Harcama (Şubat) Piyasa Beklentisi: %0.1, 16:00’da Mich. Üniversitesi Tüketici Güven Endeksi (Mart) Beklenti:70.0 verileri açıklanacak.
Bazı bölgesel Fed başkanlarından ABD ekonomisine ait değerlendirmeler şöyle; Atlanta Fed Başkanı Lochart: ABD ekonomisi ikinci çeyrekte toparlanmayabilir. Clevend Fed Başkanı Pianalto:Ekonomide büyümenin sağlanması için konut piyasasında toparlanma şart. Boston Fed Başkanı Rosengren:Ekonominin yavaşladığı bir ortamda ABD bankalarının sıkıntılarının artabileceği uyarısında bulundu. Minneapolis Fed Başkanı Stern:Son enflasyon rakamları hayal kırıklığı yaşattı.
Görüldüğü gibi yapılan açıklamalarda Fed Başkanları oldukça karamsar. Bu bağlamda Fed’in yapmış olduğu faiz indirimleri ve likidite önlemleri ile rahatlayan piyasalarda yaşanan yükseliş sürecinin kısa vadeli olduğunu söyleyebiliriz.
Anayasa Mahkemesinin AKP’nin kapatılmasına dair iddianameyi görüşüp görüşmeyeceğine dair vereceği kararı Pazartesi günü açıklaması bekleniyor. AKP’nin parti kapanmasın diye anayasa paketinde ısrarlı olması ve referanduma gitmeyi göze alması ise piyasalardaki tansiyonu artıracaktır.