Oyak Mailing
Borsa İstanbul VİOP'ta "Akşam Seansı" 17 Ocak 2020'de başlayacaktır.
VİOP'ta devreye alınacak "Akşam Seansı", normal seansta sürekli müzayede işlemlerinin saat 18.15'te sona ermesinin ardından saat 19.00'da başlayacak ve saat 23.00'e kadar devam edecektir.
Mevcut durumda 09.30-18.15 arasındaki sürekli müzayede esasına göre düzenlenen normal seansı takiben 19.00-23.00 saatleri arasında sürekli müzayede esasına göre düzenlenecek "Akşam Seansı"ndaki işlemler, bir sonraki gün gerçekleşecek işlemler ile beraber takasa konu olacaktır.
İlk etapta sadece endeks vadeli işlem sözleşmeleri (BIST 30, BIST Banka, BIST Sınai, BIST Likit Banka ve BIST Banka Dışı Likit 10) için "Akşam Seansı" düzenlenecektir.
"Akşam Seansı"nda uygulanacak fiyat limitleri, ilgili günün normal seansının sonunda hesaplanan uzlaşma fiyatı üzerinden belirlenecek ve normal seans sonu uzlaşma fiyatının yüzde 3 altı ve üstü olarak uygulanacaktır.
"Akşam Seansı"nda gerçekleşen işlemler, gün sonu ve vade sonu uzlaşma fiyatı hesaplamalarında kullanılmayacaktır.
"Akşam Seansı"nda gerçekleştirilen işlemler sonucunda oluşan zararlar ve prim borçları ile karlar ve prim alacakları bir sonraki iş gününün sonunda hesaplara yansıtılacaktır.


Daha detaylı bilgi için tıklayın

Emir Girişinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Piyasa emri girilemeyecektir. Sadece limitli ve şarta bağlı emirler girilebilecektir.
Emrin, hangi seans için girildiği doğru olarak seçilmelidir. Sadece Akşam Seansı için emir girilecekse seans kutucuğundan "Akşam" seçilmelidir. Hem Normal hem de Akşam geçerli olması isteniyorsa "Normal/Akşam" seçilmelidir.