Önemli Duyuru

Bankalardaki Tüm Hesap Numaraları IBAN'a Dönüşüyor

(Uluslararası Banka Hesap Numarası - International Bank Account Number)

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Uluslararası Banka Hesap Numarası Hakkındaki Tebliği gereği 01.01.2010 tarihinden itibaren, bankalardaki her bir müşteri hesap numarası ,uluslararası ölçekte tanımlanarak belirli bir standarda göre oluşturulan Uluslararası Banka Hesap Numarası olan IBAN'a dönüştürülerek kullanılacaktır. (International Bank Account Number)

Para transferlerinin hatasız ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak amacıyla getirilen yeni düzenleme gereği bankalara gelen ve alıcı hesap numarası IBAN olarak belirtilen para transferlerinde IBAN'ın doğrulanması , bankalarca müşteri hesabından yapılan para transferlerinde de göndericiye ait IBAN'ın kullanılması zorunludur.

IBAN'sız yurt içi ve yurt dışına para transferi yapılamayacağından, eski hesap numaralarının tamamı IBAN'a dönüşecek, dolayısıyla para transferleri yapılırken IBAN kullanmak gerekecektir. Tebliğ gereği para transferlerinde alıcıya ait IBAN'ın doğrulanması ve kullanılması zorunludur. Ancak, para transferi yapmak istediğiniz alıcıya ait IBAN numarasını bilmediğiniz ya da öğrenemediğiniz durumda , para transferini gerçekleştirmeden önce alıcıya ait IBAN'ın bildirilmeyeceğine ilişkin yazılı beyan vermeniz gerekmektedir.

Türkiye'deki tüm bankalar, müşterilerinin para hareketine konu olan mevcut hesapları için IBAN üretmiş durumda olup , mevcut banka hesap numaraları yerine şimdiden IBAN kullanılabilmektedir.

Para transfer işlemlerinizin aksamadan, hatasız ve gecikmesiz gerçekleşmesi için 31.12.2009 tarihine kadar daha önce Kurumumuza bildirmiş olduğunuz ve sistemimizde kayıtlı bulunan Banka hesaplarınızın IBAN numaralarını hesabınızın bulunduğu banka şubesinden veya bankanızın internet sitelerinden temin ederek birimlerimize elden veya posta ile veya 0212 351 05 90 nolu faksımıza imzalı dilekçe ile bildirmenizi rica ediyoruz.

Şirketimiz nezdindeki yatırım hesabınıza para gönderirken, alıcı pozisyonundaki Oyak Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'nin INGBANK ve Takasbank nezdindeki hesaplara ait kullanacağınız IBAN numaraları aşağıda yer almaktadır.


INGBANK Mecidiyeköy Şubesi 610883 hesap için IBAN

 : 

TR55 0009 9000 6108 8300 1000 01

Takasbank 1108-11-1 hesap için IBAN

 : 

TR77 0013 2000 0000 0000 0019 13